tıbbı ve aromatik bitkiler programı

Programın Amacı:

Gıda, ilaç ve kozmetik endüstrisinde ekonomik değeri olan Tıbbi Bitkilerimizin korunması, kültüre alınması, özelliklerinin tespiti için gerekli yardımcı teknik personelin yetiştirilmesi düşüncesi ile bu program açılmıştır. Şu an için bu konuda eğitim veren ilk program olma özelliğine sahiptir.

 Programda Okutulan Dersler (tıklayınız):

Akademik Personel:

 
 Dr. Öğr. Üyesi Tamer KUŞAKSIZ
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı (Program Sorumlusu)
 

 
 Öğr. Gör. Bengü TÜRKYILMAZ 
 Öğr. Gör. Dr. Ummahan ÖZ  

Laboratuvarlarımız: 2 adet laboratuvarımız bulunmaktadır:
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Laboratuvarı
Herbaryum

 Bilimsel etkinliklerimiz

 Kazanılan derece: 2 Yıllık Ön Lisans

 Kabul ve kayıt koşulları:

Meslek yüksekokulu mezunları sınavsız geçmekte olup, diğer liselerden mezun olan öğrenciler YGS 6 sınavıyla kabul edilecektir.

 

Yeterlilik koşulları ve kuralları:
Öğrencilerin tüm derslerden geçerli notları almaları, stajlarını başarı ile tamamlamaları ve %70 devam koşulunu sağlamaları gerekmektedir.

 Program profili:
Tarım kuruluşlarının hepsinde; bitkisel materyal üretim ve değerlendirilmesinde, sentetik ve doğal ilaç endüstrisinde,kozmetik sektörde,baharat –bitkisel çay sektöründe hem açık alan hem de laboratuvar ortamında görev alacak nitelikli insan gücü yetiştirmek amaçlanmaktadır.

 Mezunların isdihdam profilleri (örneklerle):
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programını bitiren ön lisans mezunları;tüm Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde,Tarımsal Araştırma Enstitülerinde ve Belediyelerde, bitkisel üretim ve değerlendirme çalışmalarında yardımcı eleman olabilirler. Meslek özellikle kendi işini kurmak isteyenler için nitelikli aktar dükkanı açmaya çok uygundur.Tıbbi bitki üreten,ilaç yapan özel kuruluşlar çalışmak için idealdir. Bunların dışında Güzellik  ve aromaterapi yapan  merkezler iyi birer iş alanlarıdır. Ayrıca meslek etiği bağlamında tedavi amaçlı üretimlerde, eczacı, kimyacı ve doktorlarla ortak çalışmalara girilebilir.

 Üst derece programlarına geçiş:
Ziraat Fakültelerinin  Bitkisel Üretim ve  Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması  bölümlerine DGS sınavı ile geçiş yapıp, lisans öğrenimlerini tamamlama olanakları bulmaktadır


  • Uzaktan Eğitim
  • Eğitim Katalogu
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik