Bitki Koruma programı

 Programın Amacı:

Bol, kaliteli ve sağlıklı bitkisel ürün elde edebilmek için bitkilerin hastalıklardan, zararlılardan ve yabancı otlardan korunması konusunda ziraat mühendisleri ile tarım işçileri arasında uygulayıcı statüde çalışacak insan gücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler(tıklayınız):

Akademik Personel:

Prof.Dr. Emin ONAN (Program Sorumlusu)  
 Doç.Dr. Sinan ANLAŞ 
 

Laboratuvarlarımız: 3 adet laboratuvarımız bulunmaktadır:

Toprak-Su-Bitki Analizleri Laboratuvarı
Mikrobiyoloji Laboratuvarı
Entomoloji laboratuvarı ve Müzesi

Mezunların kazandığı diploma ve  unvan:
Bitki koruma programını bitirenlere "Ön Lisans Derecesinde Diploma” verilir. Mezun olan öğrenciler “Bitki Koruma Teknikeri” unvanı kazanır.

Mezunların çalışma alanları:
Bitki koruma teknikerleri, kamu ve özel sektöre ait iş yerlerinde, tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgeler de çalışabilirler, danışmanlık yapabilirler. Tarım ilaçları firma ve bayilerinde iş bulabilirler. Tarım ilacı satılan marketlerde çalışabilirler.Bitki koruma teknikerliği, bitkisel üretimin her aşamasında her zaman gereksinim duyulan bir meslektir.

Meslekte ilerleme olanakları:
“Bitki Koruma Teknikeri” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Bitki Koruma, Bahçe Bitkileri, Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Tarla Bitkileri ve Orman Mühendisliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Puan türü ve kontenjan:
ÖSYM tarafından YGS-2 puan türü ile yerleştirme yapılmaktadır. Kontenjanı 30 dur.

Programda Okutulan Dersler:

  • Uzaktan Eğitim
  • Eğitim Katalogu
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik